Prof. Dr. Fuat Büyüklü

Fuat Büyüklü Logo

Dudak Kaldırma/Germe (Lip Lift)

Dudak kaldırma/germe, vermilyon sınırının belirginliğini artırmak için dudakları yeniden şekillendirerek kozmetik görünümünü değiştiren bir estetik cerrahi işlemdir. Dolgu uygulamaları gibi kalıcı olmayan ve cerrahi olmayan bir işlem değildir. Bu işlem, dudaklar ve burun arasındaki boşluğu azaltmak isteyen (genellikle yaşlılar) insanlar için iyi bir seçenek olabilir. Yaşla birlikte bu mesafe tipik olarak uzar ve dudakların daha ince görünmesine neden olabilir. Dolgudan istediği görünümü elde edemeyen ya da dolgunun dudaklarını doğal olmayan bir gösterdiğini fark eden gençler de bu işlemi talep etmektedirler.

Genç dudağın estetik ideali; baklava şeklinde, belirgin bir Cupid’in yay ve her iki dudağında dolgun olduğu bir yapı bütünüdür. Ancak böyle ideal bir görüntü mevcut olsa da yaşla birlikte bozulur ve dudaklar küçülür ve anatomik tazeliğini kaybeder. Dudaklar gevşemiştir ve bir gülümseme sırasında daha az diş ortaya çıkararak gülümsemenin de estetiğini etkiler.

Dudak kaldırma dudak dolgusunun aksine kalıcıdır.

Dudak Kaldırma Nedir?

İşlem, dudağın görünen pembe/kırmızı doku miktarını artırarak dudakların daha dolgun ve belirgin görünmesini sağlar. Ayrıca dudaklar istirahat durumunda iken üst orta dişlerin görünürülüğü de artırılabilir. Dudaklarına hacim vermek yerine yükseklik katmak isteyenler için iyi bir seçenektir.

Birkaç çeşit dudak kaldırma vardır;

  • Doğrudan dudak kaldırma: Bazen martı kanadıyla dudak kaldırma olarak da adlandırılan doğrudan dudak kaldırma, daha belirgin bir dudak sınırı oluşturur. Üst dudağın hemen üstünden ince bir deri şeridi çıkarılır ve cilt yukarı doğru çekilir, daha belirgin bir vermilyon (dudakların pembe kısmı) yanılsaması yaratır. Bu prosedür tipik olarak üst dudak bölgesinde bir iz bırakır.
  • Subnazal boğa boynuzu: Subnazal boğa boynuzu, daha yaygın dudak kaldırma prosedürlerinden biridir. Bir cerrah, genellikle daha az görünür olan burun tabanı boyunca gizlenen bir kesi yapacaktır. Kesi genellikle bir boğa şeklinde yapılır ve dudağın ortası, sağı ve solu tamamen buruna doğru çekilir.
  • Merkezi dudak kaldırma: Merkezi bir dudak kaldırma, bir subnazal bullhorn kaldırmaya benzer. Burun alt kısmından yapılan bir kesi ile burun ile dudaklar arasındaki mesafeyi kısaltır.
  • Köşe dudak kaldırma: Köşe dudak kaldırma, yüze daha gülen bir görünüm kazandırdığı için bazen “grin lift” olarak da adlandırılır. Ağzın her iki köşesinden iki küçük kesi yapılarak ve az miktarda deri çıkarılarak yapılır. Diğer teknikler ile kombine edilebilir.
  • İtalyan dudak kaldırma: Her bir burun deliğinin altında iki kesi gerektirir ve bu ayrıntı dışında, boğa boynuzuna çok benzer. Genellikle gözle görülür bir yara izi içermez.

Burun tabanı ile dudağın üst kısmı arasında çok fazla boşluk mesafe olmayan kişiler, sigara içen ve bırakamayanlar, pıhtılaşma sorunu olanlar bu cerrahiye uygun değillerdir. yok (tipik olarak yaklaşık 1,5 santimetre)

Sigara içiyorsanız ve ameliyat sonrası iyileşme döneminde (yaklaşık 2 ila 4 hafta) bırakmak istemiyorsunuz veya bırakamıyorsanız

Şeker hastalığınız veya kanınızın pıhtılaşma kabiliyetini etkileyen başka bir durumunuz varsa veya ağızda herpesiniz varsa, cerrahınızla konuşmanız iyi bir fikirdir.

İşlem genellikle lokal anestezi ile ofis koşullarında gerçekleştirilebilir.

Burun tabanından miktarı ihtiyaca göre değişen küçük bir deri parçası çıkarılır ve kanama kontrolünü takiben 1 hafta kalacak dikişler konur.

Potansiyel Komplikasyonlar

  • yara izi
  • sinir hasarı
  • anesteziye alerjik reaksiyonlar